Výsledky vyhledávání

Italské Dolomity – Hory jako z pohádky

Odesláno admin na 28/03/2024
0

Vydejte se do magického světa strmých vápencových štítů, zelených alpských luk a malebných horských vesniček. Vítejte v italských Dolomitech, jednom z nejkrásnějších pohoří světa, které svojí jedinečnou scenérií učaruje každému návštěvníkovi. Ať už jste vyznavači pěší turistiky, lezení, lyžování či jen obdivování krás přírody, Dolomity si vás podmaní.

Dolomity se rozkládají v severní Itálii, na území regionů Tridentsko-Horní Adiže, Benátsko a Furlánsko-Julské Benátsko. Pohoří je tvořeno především dolomitovými a vápencovými horninami, které v průběhu dne mění barvy od bílé přes růžovou po červenou. Tento unikátní jev nazývaný enrosadira vytváří neopakovatelnou hru světla a stínu na skalních masivech.

Srdcem Dolomit je oblast kolem průsmyku Passo Pordoi. Zde se tyčí jedny z nejznámějších a nejfotografovanějších vrcholů – Sassolungo, Sella, Marmolada či Tofane. Nádherné výhledy na horské velikány si můžete vychutnat z mnoha míst, např. ze sedla Passo Sella, průsmyku Passo Giau nebo ze skalního útvaru Cinque Torri. Mezi další ikony Dolomit patří vrchol Drei Zinnen (Tre Cime di Lavaredo), hora Sciliar, skupina Rosengarten či vertikální stěny Civetta.

Krajina Dolomit však není jen drsná a skalnatá, ale také překvapivě zelená a rozmanitá. Hluboká údolí jako Val di Fassa, Val Badia nebo Val Gardena lákají k procházkám po kvetoucích loukách a alpských pastvinách. Strmé svahy pokrývají husté lesy, jimiž vedou dobře značené turistické trasy. Nádherné výhledy se otevírají z vysokohorských plání zvaných Alpe, jako jsou Seiser Alm či Alpe di Siusi, největší horská náhorní plošina Evropy.

Dolomity patří mezi nejvyhledávanější lyžařské oblasti na světě. Proslulá střediska Cortina d’Ampezzo, Val Gardena, Alta Badia či Arabba nabízejí stovky kilometrů perfektně upravených sjezdovek všech obtížností v závratných výškách nad 2000 m n.m. K nezapomenutelným zážitkům patří lyžování na Marmoladu, nejvyšší horu Dolomit, nebo objevování Sella Ronda, okružní trasy kolem masivu Sella, spojující čtyři údolí.

Kouzlo Dolomit však můžete objevovat po celý rok. Na jaře vás nadchnou rozkvetlé louky plné orchidejí a hořců, v létě tu najdete ideální podmínky pro vysokohorskou turistiku, ferraty, lezení či mountainbiking. Na podzim hory hrají paletou teplých barev a lákají k procházkám i houbařským výpravám. A zima promění Dolomity v zasněženou pohádku pro lyžaře, skialpinisty i vyznavače sněžnic.

Kromě přírodních krás nabízí oblast Dolomit i kulturní zážitky a vyhlášenou kuchyni. Půvabná městečka jako Cortina, Ortisei, Canazei nebo Corvara si zachovala historický ráz a lákají k posezení v kavárnách i ochutnávce místních specialit. Vyzkoušejte lahodné knedlíky, špecle, polévku z šafránu, jablečný štrúdl či grappy. Region je domovem hned tří jazyků (italštiny, němčiny, ladínštiny) a pyšní se unikátním kulturním dědictvím.

Italské Dolomity patří právem mezi nejkrásnější hory Evropy a jsou zapsány na seznamu UNESCO. Zamilujte se do této nádherné krajiny plné přírodních divů, malebných vesniček i vynikajícího jídla. Ať už se rozhodnete pro aktivní dovolenou nebo poklidné toulky, Dolomity vás vždy uchvátí a budou se vám dlouho zdát. Benvenuti nelle Dolomiti!

  • Social

    facebook

Porovnejte nabídky

Děkujeme za registraci.
Zašleme vám odkaz na webinář.
Přidejte si datum do svého kalendáře.