Výsledky vyhledávání

Noto – Barokní perla jihovýchodní Sicílie

Odesláno admin na 27/03/2024
0

Představte si město kde se čas zastavil v 18. století, kde každá ulice vypráví příběh uměleckého génia a kde slunce hraje na fasádách paláců symfonie světla a stínu. Vítejte v Notu, okouzlujícím městě v srdci Sicílie, které je právem považováno za vrcholný klenot sicilského baroka.

Příběh Nota se začal psát již v dobách starověkého Řecka, kdy bylo známé pod jménem Netum. Po staletí bylo svědkem vzestupů i pádů různých civilizací – řecké, římské, arabské i normanské. Avšak zlomovým okamžikem v historii města se stal ničivý zemětřesení v roce 1693, které srovnalo se zemí téměř celé původní středověké město. Z trosek tragédie však povstal nový začátek – Noto bylo kompletně přestavěno o několik kilometrů dále v duchu tehdy moderního barokního stylu.

Procházka ulicemi Nota je jako výprava do otevřeného muzea architektury pod širým nebem. Hlavní třída Corso Vittorio Emanuele je lemována majestátními paláci s bohatě zdobenými balkony a okny. Zlatavý odstín fasád, kterého kamenné budovy nabývají v odpoledním slunci, dal městu přezdívku „kamenná zahrada“. Dominantou města je bezesporu katedrála San Nicolò di Mira, jejíž impozantní schodiště a zvlněná fasáda jsou mistrovskou ukázkou sicilského baroka.

Noto však není jen městem paláců a kostelů, ale i živoucím společenským centrem. Nejvýznamnější událostí roku je bezpochyby slavnost Infiorata, která se koná každý rok třetí víkend v květnu. Během ní se hlavní ulice promění v obrovské plátno pokryté koberci z květů, které zobrazují propracované obrazce. Tato „malba květinami“ přitahuje tisíce návštěvníků z celého světa a je nádhernou oslavou jara i baroque dědictví města.

Okolí Nota nabízí také mnoho přírodních krás. Jen kousek od města najdete jednu z nejkrásnějších pláží Sicílie – Lido di Noto. Kilometry jemného zlatavého písku omývané azurovými vodami Středozemního moře přímo vybízejí k relaxaci a koupání. Milovníci přírody jistě ocení také nedalekou přírodní rezervaci Vendicari, kde lze obdivovat bujnou středomořskou vegetaci a vzácné druhy ptactva.

Stejně jako celá Sicílie, je i Noto vyhlášené svou gastronomií. Zdejší kuchyně, založená na čerstvých lokálních surovinách, je symfonií chutí a vůní. Ochutnat můžete třeba arancini – smažené rýžové koule plněné masem a hráškem, nebo pasticciotto – křehké pečivo plněné ricottou. Specialitou Nota jsou pak mandlové sušenky, jejichž sladkou vůni ucítíte už z dálky z místních pekáren.

Žít v Notu znamená žít v objetí historie a umění. Zdejší obyvatelé jsou hrdí na své barokní dědictví a rádi se o něj podělí s návštěvníky. Mít byt v jednom z nádherných paláců v centru města je sen, který se může stát skutečností. Představte si, jak každé ráno vycházíte na balkon a kocháte se pohledem na umělecké skvosty ulice Nicolaci. Jak si vychutnáváte šálek silného sicilského espressa v některé z malebných kaváren. Noto vám nabízí nezapomenutelnou atmosféru, kde se historie snoubí s moderním životním stylem.

Ať už se rozhodnete v Notu žít, nebo ho jen navštívit, nechte se unést jeho krásou a jedinečností. Zamilujte si město, které povstalo z trosek jako bájný Fénix a stalo se klenotem sicilského baroka. Zamilujte si Noto, město, kde se sen stává skutečností.

  • Social

    facebook

Porovnejte nabídky

Děkujeme za registraci.
Zašleme vám odkaz na webinář.
Přidejte si datum do svého kalendáře.